Rezumate Cupa Mondială 2010: Argentina - Coreea de Sud 4-1

17 iun. 20100 comentarii

Argentina a învins cu 4-1 selecţionata Coreei de Sud, într-un meci contînd pentru grupa B a Cupei Mondiale. Trupa lui Maradona a făcut un pas uriaş spre calificarea în optimi, adunînd 6 puncte din primele două dispute. Este adevărat că echipa asiatică nu a pus probleme, însă nu trebuie omis jocul bun practicat de argentinieni. Higuain a marcat trei goluri, în minutele 33, 76, 80, devenind astfel primul jucător care realizează un hatt-trick la Mondiale. Cel de-al patrulea gol al argentinienilor a fost de fapt un ... autogol al căpitanului Coreei, Park Chu Yong, care a marcat în propria poartă în minutul 17. În fine, punctul de onoare al asiaticilor a fost marcat de Lee Chun Yong, în minutul 45. Siteul FIFA l-a desemnat pe Higuain jucătorul meciului.
Într-un alt meci din grupa B, Grecia a învins Nigeria cu 2-1, prin golrile marcate de Salpingidis 44, Torosidis 71, respectiv Uche16. Cel mai bun jucător al meciului a fost portarul nigerian Enyeama, care a făcut din nou minuni în poarta africanior. Deja marile cluburi europene se bat pentru el...
Clasamentul grupei B. 1. Argentina 6 puncte; 2. Coreea de Sud 3; 3. Grecia 3; 4. Nigeria 0.