Rezumate Cupa Mondială 2010: Africa de Sud - Uruguay 0-3

16 iun. 20100 comentarii

Uruguay a învins selecţionata Africii de Sud cu scorul de 3-0, într-un meci contînd pentru faza a doua a grupei A. Echipa ţării organizatoare a Mondialului spera să dea lovitura, însă a avut în faţă o formaţie sud-americană care a jucat precis, fiind impinsă spre poarta adversă de Diego Forlan, de departe omul meciului. Forlan a deschis scorul, în minutul 25, cu un şut-torpilă, tot el l-a majorat, în minutul 80, iar Pereira a închis tabela în minutul 95. Jocul nu a fost unul strălucit, dar am văzut cîteva faze frumoase de fotbal şi un super-gol marcat de Forlan. Este ceva de remarcat în monotonia acestui Mondial, sărac în goluri şi în faze de poartă, probabil unul dintre cele mai plictisitoare...