Uruguay - Ghana 5-3 (d.p.), celestii sunt în semifinale (video)

3 iul. 20100 comentarii

URUGUAY - GHANA 5-3 (dp) Uruguay calificat în semifinale
Uruguay scrie istorie, ciao Africa!
Dramatic cel de-al doilea sfert al Cupei Mondiale. Ghana a deschis scorul prin Muntari, în minutul 45, însă după pauză Diego Forlan a restabilit egalitatea, în minutul 55.  După 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1, aşa că s-a intrat în prelungiri. Şocul putea să se producă în penultimul minut al celei de-a doua reprize de prelungiri, cînd Gyan a ratat şansa istorică de a duce Ghana în semifinale. Mingea şutată de el din penalty a nimerit transversala. S-a trecut apoi la loteria loviturilor de departajare, unde cîştig de cauză au avut sud-americanii. Scor final 5-3. După 40 de ani, Uruguay este din nou între primele patru echipe din lume. O victorie istorică pentru Uruguay, o dramă pentru Ghana loviturile de la 11 m. Dacă Gyan nu dădea în bară....
În semifinale, Uruguay - Olanda. Meciul se joacă pe 6 iulie.