În semifinale după 60 de ani: Paraguay - Spania 0-1 (video)

3 iul. 20101comentarii

Spania a obţinut o calificare istorică în semifinalele Cupei Mondiale, învingînd cu mare greutate, dar meritat, selecţionata din Paraguay, cu scorul 1-0, printr-un gol marcat de acelaşi David Villa, care ajunge la cota cinci goluri marcate în Africa de Sud. Prima repriză a fost seacă în faze de fotbal, însă spectacolul a venit în mitanul secund. Ambele echipe au ratat cîte un penalty, Paraguay prin Cardozo, în minutul 59, şi Spania prin Xabi Alonso, în minutul 61. Învingînd pe Paraguay, Spania ajunge în semifinalele Cupei Mondiale după... 60 de ani, ultima oară cînd ibericii au intrat în acestă fază fiind în 1950.
PARAGUAY - SPANIA 0-1 (Villa 83)

Postat: 3 iulie 2010, ora 22:55