Rezumate video Cupa Mondială 2010: Italia - Paraguay 1-1

14 iun. 20101comentarii

Italia a debutat cu un egal la meciul de debut la Cupa Mondială. Campioana mondială a încheiat 1-1 partida cu Paraguay, golurile fiind marcate de De Rossi 64, respectiv Alcaraz 40. De fapt, sud-americanii au început mai bine meciul, reuşind să deschidă scorul în finalul primei reprize prin Alcaraz, care a înscris cu capul din centrarea lui Torres. Italia s-a chinuit mult şi nu doar din cauza ploii! În repriza secundă, Italia reuşeşte să restabilească egalitatea prin De Rossi, care a reluat în poartă din careul mic. Campioana mondială nu l-a mai avut în teren pe cel mai bun portar din lume, Gigi Buffon, care a părăsit terenul accidentat. N-am văzut nici o idee tatică, nicio combinaţie de Doamne-Ajută şi nici măcar acea Italie muncitoare care cucerea Mondialul din Germania. Normal, au trecut patru ani peste Cannavaro, Zambrotta, Buffon sau Camoranesi. Chiar şi peste buldozerul Gatusso, care a anunţat că se retrage după acest Mondial.
June 14, 2010 - Cape Town, South Africa - epa02202276 Paraguay's Enrique Vera (up) is tackled by Italy's Domenico Criscito (L) during the FIFA World Cup 2010 group F preliminary round match between Italy and Paraguay at the Green Point stadium in Cape Town, South Africa, 14 June 2010.
sursa: view.picapp.com