Rezumate Cupa Mondială 2010: Japonia - Camerun 1-0

14 iun. 20100 comentarii

Şi Japonia a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial, învind selecţionata Camerunului, cu 1-0, într-un meci din cadrul grupei E. Honda a înscris singurul gol a meciului, în minutul 39, aducînd astfel niponilor prima victoria la Cupa Mondială după 8 ani. Meciul a fost plictisitor în prima repriză, de nerecunoscut evoluţia camerunezilor, singurul care s-a zbătut cu adevărat fiind Eto’o. Clasament: 1. Olanda 3 puncte (2-0 golaveraj); 2. Japonia 3 (1-0); 3. Camerun 0 (0-1); 4. Danemarca 0 (0-2). Următoarele meciuri se joacă pe 19 iunie: Olanda - Japonia, Camerun - Danemarca.