Rezumate Cupa Mondială 2010: Germania - Serbia 0-1

18 iun. 20100 comentarii

Începe să ne placă Mondialul. Sătui de monotonia majorităţii meciurilor, aşteptăm cu sufletul la gură eventuale le surprize, că favoritele pică una cîte una. După Elveţia, care a dat de pămînt cu Spania, a venit şi rîndul Serbiei să-şi spele ruşinea cu Ghana şi să bage în traistă primele 3 puncte. S-a nimerit ca adversară să-i fie titrata Germanie, însă vecinii noştri şi-au văzut de joc şi au dat marea lovitură. Deci, Germania - Serbia 0-1. E drept că jocul le-a fost oarecum favorabil, mai ales că adversarii au jucat din minutul 37 în zece oameni, Klose fiind eliminat. Peste doar două minute, adică în minutul 39, Jovanovic a deschis scorul. În aceste condiţii, Germania nu a mai legat nimic, s-a chinuit rău e adevărat, însă echipa care a zburdat pe teren a fost Serbia. Şi, uite-aşa, şi Germania îngroşă lista aia a ruşinii, pe care le-au fost trecute numele Spaniei, Franţei şi Angliei Omul meciului: Stojkovic.
Clasamentul la zi al grupei D: 1. Germania 3 puncte; 2. Ghana 3; 3. Serbia 3; 4. Australia 0.