Spania e campioană mondială: Spania - Olanda 1-0 (video)

12 iul. 20100 comentarii

S-au adeverit din nou prezicerile caracatiţei Paul. Spania a băutut Olanda în finala Cupei Mondiale 2010, cu 1-0, după prelungiri, şi a devenit noua regină a lumii fotbalistice. Paul are eficacitate maximă, 8 rezultate indicate corect la acest Mondial. Deşi unii l-ar fi vrut friptură, caracatiţa s-a dovedit un oracol foarte bun. A prevestit tot. Finala de la Johannesburg a fost cîştigată de echipa care se urcase pe prima treaptă a podriumului şi la ultimul Campionat European. Felicitări Spania! A învins echipa cea mai bună. Golul care a decis campioana mondială a fost marcat de Iniesta în prelungiri, în min. 117, după 90 de minute scorul fiind egal, 0-0. Olanda a terminat în 10 oameni, Heitinga fiind eliminat în min. 110.

SPANIA - OLANDA 1-0 (după prelungiri) A marcat: Iniesta 117